Ehliyet Bilgilendirme | Özel Gürsu Sürücü Kursu 

Ehliyet Bilgilendirme


Herhangi bir aracı karayollarında kullanmak için gereken ilk şart sürücü belgesine sahip olmaktır. Ehliyet olarak da adlandırılan sürücü belgesi ise kullanılacak araç türüne göre farklı sınıflara ayrılır. Dolayısıyla sürücü belgesi almak için başvuru yapmadan önce ehliyet sınıfları ve araçları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. 

Peki tam olarak kaç tane ehliyet sınıfı vardır? A, A1, A2, M, B, B1, BE, C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E, G ve F olmak üzere tam 17 farklı ehliyet sınıfı mevcuttur. Sürücü belgesi almak için gereken temel şartlar da bu ehliyet sınıfları doğrultusunda değişiklik gösterir. 

Ehliyet sınıfları, ehliyet sınıflarının kullanabilecekleri araç türleri ve ehliyet sınıflarına yönelik sürücü belgesi alım şartları yazımızın devamında.

Şimdi ehliyet türlerini tek bir tabloda sınıflandırdık. Ehliyet sınıfları için merak edilen tüm detaylar, ehliyet sınıflarının kullanabilecekleri araç türleri ve ehliyet sınıflarına yönelik sürücü belgesi alım şartları yazımızın devamında. 

Ehliyet Sınıfı Araç Tipi Kriterler
A1 Hafif motosikletler 125 cc ve altı, 11 kW (kilovat) güç ve 0.1 kW/kg güç/ağırlık oranıyla sınırlı motosikletleri kapsar.
A2 Orta derecede motosikletler 35 kW güce kadar olan ve 0.2 kW/kg güç/ağırlık oranıyla sınırlı motosikletleri kapsar.
A     Büyük motosikletler 35 kW'tan fazla güce sahip motosikletleri kapsar.
B1 Dört tekerli hafifi motorlu taşıtlar B1 sınıfı araçlar için özel olarak belirlenmiş kriterlere sahip dört tekerlekli araçları kapsar.
B Otomobiller ve kamyonetler Maksimum 3.500 kg ağırlığında ve 8'den az yolcu taşıma kapasitesine sahip araçları kapsar.
BE Otomobiller ve hafif römorklar B sınıfı araçlar ile römork veya yarı römork çekebilmeyi kapsar.
C1 Hafif kamyonlar 3.500 - 7.500 kg arasında ağırlığa sahip kamyon ve benzeri araçları kapsar.
C1E Hafif kamyonlar ve römorklar C1 sınıfı araçlarla birlikte 750 kg'dan fazla römork çekebilmeyi kapsar.
C Kamyonlar 7.500 kg üzerindeki ağırlığa sahip kamyonları kapsar.
CE Kamyonlar ve römorklar C sınıfı araçlarla birlikte her türlü römork veya yarı römork çekebilmeyi kapsar.
D1 Küçük otobüsler En fazla 16 yolcu taşıyabilen ve 8 metreden kısa otobüsler için geçerli ehliyet sınıfıdır.
D1E Küçük otobüsler ve römorklar D1 sınıfı araçlarla birlikte 750 kg'dan fazla römork çekebilmeyi kapsar.
D Otobüsler 16'dan fazla yolcu kapasitesine sahip otobüsler için geçerli olan ehliyet sınıfıdır.
DE Otobüsler ve römorkla D sınıfı araçlarla birlikte her türlü römork veya yarı römork çekebilmeyi kapsar.
F Tarım ve iş makineleri Tarım ve orman işlerinde kullanılan motorlu araçları kullanabilmek için gereken ehliyet sınıfıdır.
M Mopedler Motor gücü 4 kW’ı geçmeyen iki, üç veya dört tekerlekli mopedleri kapsar.

 

A Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

A sınıfı ehliyet neler kullanır? sorusunu kısaca motosiklet türü araçlar olarak yanıtlamak mümkündür. Ancak yeterli değildir. Zira A sınıfı ehliyetin oldukça geniş olan kapsamını motosikletin silindir hacmi ve kW cinsinden motor gücü gibi faktörler belirler. Motor gücü 35 kW ve üzeri olan motosikletler A sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. A sınıfı motosiklet sürücü belgesi almayı düşünenler “A ehliyet kaç cc’ye kadar?” diye merak edebilir. Burada konulan motor silindir hacmi sınırı ise 600 cc şeklindedir. Kısacası A sınıfı ehliyet ile maksimum 600 cc motor silindir hacmine sahip olan iki tekerlekli motosikletleri kullanmak imkân dahilindedir. A sınıfı ehliyete sahip olanlar A1, A2 ve M sınıflarında bulunan araçların tümünü de kullanabilir.

Motosiklet Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

A sınıfı ehliyet kendi içinde A1 ve A2 olmak üzere türlere ayrılır. Her iki sınıf da motor gücü, motor silindir hacmi ve tekerlek sayısı gibi unsurlar dahilinde farklı sınırlandırmalara sahiptir. Dolayısıyla “A1 ve A2 ehliyet nedir?” sorusunu ayrı ayrı yanıtlamak gerekir.

A1 sınıfı ehliyet 2 ya da 3 tekerlekli olan ve motor silindir hacmi 125 cc’yi geçmeyen motosikletleri kullanmak için gerekli sürücü belgesi türüdür. A1 ehliyet sınıfı için aynı zamanda tekerlek sayısına göre bir motor gücü sınırı da belirlenmiştir. Buna göre 2 tekerlekli motosikletlerde motor gücü sınırı 11 kW, 3 tekerlekli motosikletlerde ise 15 kW’dır. Ayrıca A1 ehliyet türüne sahip olanlar için M sınıfında yer alan araçları kullanabilme imkânı da bulunur.

A2 ehliyet sınıfını A1’den ayıran temel fark da yine motor gücü sınırı olarak öne çıkar. Buna göre A2 ehliyet sınıfı 35 kW’ı geçmeyen 2 tekerlekli motosikletleri ve 15 kW’ı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletleri kapsar. A1 ehliyeti olanların M ve A1 sınıfında bulunan motosikletleri kullanma hakları da mevcuttur.

Motor ehliyetleri söz konusu olduğunda merak edilenlerin başında “A sınıfı ehliyet kimler alabilir?” sorusunun cevabı gelir. Bu konuda öncelikli olarak yaş şartı aranır. Yaş sınırı ise yine A, A1 ve A2 ehliyet sınıflarına göre farklılaşır. A sınıfı ehliyet için alt yaş sınırı 20’dir. Başvuru yaparken A1 ehliyet için 16, A2 ehliyet için ise 18 yaşında olmak gerekir. 

 
© 2024 Özel Gürsu Sürücü Kursu ( Yenidoğan Gürsu Kavşağı) Tüm Hakları Saklıdır.